מהו מכבש קרטונים?

מכבש ייעודי מסוגל לדחוס כמויות גדולות של קרטונים אל תוך חבילות בעלות נפח מצומצם. החבילות הללו מכונות "באלות" והן יכולות להיות מופנות אל אתרי הטמנה או מיחזור שמפוזרים בכל רחבי הארץ. מלבד מיחזור, המכבשים עצמם משמשים לטובת חיסכון בעלויות הפינוי ושינוע של הפסולת ולטובת שמירה על מרחב נקי שיכול להיות מנוצל לאחסון או לחנייה.

אלו היתרונות הבולטים של מכבש קרטונים בהשוואה לפתרונות דחיסה אחרים:

א. שמירה על סביבה נקייה – בטווח הקצר, המכבש עוזר לשמור על סביבה נקייה בכך שהוא הלכה למעשה מצמצם את היקף ומספר הקרטונים. בטווח הארוך, המכבש תורם לאיכות הסביבה והוא מגביר את האפקטיביות של תהליכי מיחזור.

ב. התמודדות עם כמויות גדולות – מכבשים שונים נבדלים אחד מהשני בנפח ובכמויות הקרטון שאיתן הם מיועדים להתמודד. עם זאת, ברוב הדגמים יש יכולת הזנה של כמויות קרטונים גדולות ופתחי הזנה נוחים מאוד לשימוש.

ג. בטיחות – המכבש פועל בצורה בטיחותית בזכות שימוש בדלת כפולה, בקרת נעילה ואמצעים לשמירה על התקנות הרלוונטיות. תקנות הבטיחות נקבעות בין היתר על ידי הגופים המקומיים בכל מדינה ועל בסיס שיתוף פעולה בין החברות שעוסקות בתחום.

איך בוחרים מכבש?

מכבש קרטונים בוחרים לפי העיצוב ובהתאם לפרמטרים של ארגונומיות, יכולת דחיסה מקסימאלית וכמובן בטיחות. בהקשר הזה, נקודת ההנחה היא שככל שהמכבש יהיה זמין ויעיל יותר – כך יגדלו כמויות הקרטונים שנדחסות בתוכו. מעבר לכך, בחירה של המכבש המתאים יכולה להיות מבוססת על המלצות של חברות מענף שינוע הפסולת והמיחזור.

סוגים שונים של מכבשים משמשים כיום את התעשייה הקלה והכבדה ואת ענפי המיחזור. לכל מכבש יש תכונות מעט אחרות שמאפשרות לו להתמודד עם סוגים שונים של קרטונים וארגזים, אך התוצאה היא הקטנת נפח הפסולת באחוזים מרשימים. כמו כן, בחירה נכונה של המכבש יכולה להקטין את ההוצאות על פינוי פסולת ולהקטין גם סיכוני שריפות ומפגעי בריאות.

בשורה התחתונה, בחירה של המכבש המתאים היא משימה מורכבת אך גם כזו ששווה להשקיע בה – בעיקר אם רוצים לתרום לאיכות הסביבה ולחסוך בהוצאות.10