הנחיות להתקנת ספרינקלרים

המטרה של מערכת מתזים, שמכונה גם ספרינקלרים, היא למנוע את התפשטות האש. הדרך של המערכת למנוע את התפשטות האש היא לכבות אותה באמצעות הפעלה אוטומטית של מים או חומר כיבוי אחר. עם זאת, הרבה תלוי גם באופן שבו מתקינים את המערכת וביכולת שלה לקבל קריאות מהגלאי וממרכיבים אחרים.

הנה למשל הכללים המנחים והחשובים ביותר להתקנה נכונה של מערכת ספרינקלרים בבניין:

א. כיסוי לכל הבניין או האזורים הנדרשים – בשלב הראשון מתכננים את המערכת כך שהיא תספק כיסוי לכל הבניין, או לפחות לאזורים הנדרשים והמבוקשים המוגדרים על ידי היצרן. בשביל להשיג את הכיסוי הזה, מה שעושים זה לתכנן מערכת שבנויה מרשת של צינורות מים ומתזים.

ב. חיבור למערכת העירונית – בשלב השני מתקינים את המערכת ומחברים אותה אל הרשת העירונית. במידה ורשת המים העירונית לא מספיק אמינה, אפשר לשקול לחבר את המערכת למאגר מים פרטי. במידה ומתלבטים בין האפשרויות בודקים נתונים על ספיקה ולחץ ורק אז מקבלים החלטה.

ג. חיבור משאבה – בשלב האחרון דואגים לחבר משאבה שמופעלת דרך החשמל ומגובה בגנרטור, או משאבה חשמלית-דיזל שמופעלת בדלק. בכל מקרה, תפקיד המשאבה הוא לפעול בעת ירידת לחץ המים עקב פתיחת המתזים ולשמור על לחץ מתמיד.

מי אחראי על התקנת צנרת כיבוי האש?

כאן המקום להזכיר שצריך להתקין צנרת כיבוי אש שעשויה פלדה וצבועה אדום. את המערכת מתקינים בדרך כלל בתקרה המונמכת, על מנת להשאיר רק את המתזים חשופים לחדרים ולחלל הפנים. עם זאת, ההתקנה של צנרת כיבוי האש חשובה לא פחות מהאופן שבו מתקינים את המתזים עצמם.

האחריות על התקנת צנרת כיבוי אש היא של בעל המבנה או חברת האחזקה. בפועל, את ההתקנה מבצעת חברה מקצועית שכפופה להנחיות של רשות הכיבוי וההצלה. אם רוצים לקבל המלצות על מתקיני מערכות מן הסוג הזה, ניתן לעשות זאת באמצעות חוות דעת של דיירים בבניינים שכנים.

לחילופין, אפשר לבחור את המתקין של המערכת בעזרת מידע שיש באינטרנט ועל בסיס פרמטרים של מספר שנות ניסיון, מחיר וזמינות.