איך בוחרים אם טוען רבני או עו"ד?

בחירת איש המקצוע שילווה את אחד מבני הזוג במהלך הליך גירושין היא אחת המשימות הקשות ביותר שעומדות בפניהם. בראש ובראשונה, התפקיד של איש המקצוע הוא לייצג את הלקוחות שלו מול הערכאות המשפטיות הרלוונטיות אבל גם להעניק להם תמיכה מנטאלית ונפשית.

גם השאלה האם לבחור טוען רבני או עורך דין כמובן רלוונטית עבור הליכי גירושין בשלבים שונים. שנית, יש הבדל מהותי בין ניהול הליך גירושין ברבנות לבין פתיחת תיק בבתי משפט לדיני משפחה.

מה עושה כל אחד מאנשי המקצוע?

עוד דרך טובה לבחור בין טוען רבני לבין עורך דין היא להכיר את שיטות העבודה של אנשי המקצוע הללו. הנה למשל מספר דגשים שמתארים את האופן שבו אנשי מקצוע מתחום הרבנות, המשפט ודיני המשפחה יכולים לסייע לגברים ונשים בהליכי נישואין או גירושין:

א. רישיון העיסוק – טוען בית דין הוא מקצוע שמבוסס על ייצוג לקוחות מול בתי דין רבניים, בשלל דיני משפחה. עם זאת, ההבדל בין עורך דין בבית משפט הוא שלטוען יש רישיון עיסוק מוסדר בתקנות הטוענים הרבניים וגם בכללי לשכת עורכי הדין.

ב. תנאי כשירות – אדם בישראל יכול להיות טוען רבני רק אם הוא תושב המדינה, עבר לימודים של 4 שנים בישיבה גבוהה לאחר שמלאו לו 18 שנה או למד במשך 3 שנים במוסד חינוכי שמוכר על ידי בית הדין הרבני הגדול ועמד בבחינות שנערכות על ידי ועדה בוחנת. כמובן שגם בשביל להיות עורך דין צריך לעמוד בתנאי כשירות מסוימים, אך הם שונים לחלוטין.

ג. ניסיון קודם – לטוען רבני יש ניסיון שאין לעורך דין. בלי קשר למספר השנים שבהן הוא עוסק בתחום, התמחותו היא בבתי דין.

לבסוף, מה שעושים קודם כל זה להחליט איפה רוצים לנהל את התיק – בבית הדין הרבני או בבית המשפט. אם בוחרים לפתוח תיק בבית דין רבני וגם מנצחים במרוץ הסמכויות, הפתרון הכי טוב הוא להעסיק טוען רבני שמוסמך לכך. מנגד, תיק שנפתח בבית המשפט רצוי לנהל מול עורך דין.